Do niektórych z nich można zaliczyć:
-
reaktywne związki chloru – najbardziej szkodliwe dla zdrowia, które powodują poważne szkody w środowisku,
-
triclosan – środek antybakteryjny dodawany do kosmetyków i detergentów, który w kontakcie z chlorowaną wodą powoduje powstawanie rakotwórczego chloroformu,
-
sztuczne barwniki – trudno ulegają biodegradacji i mają najbardziej alergiczne działanie,
-
rozjaśniacze optyczne – dodawane do proszków do prania, aby pranie wydawało się bielsze niż jest w istocie, trudno ulegają biodegradacji i są toksyczne dla organizmów wodnych; powodują podrażnienia i uczulenia,
-
zmiękczacze – zawierają syntetyczne związki zapachowe, z których niektóre należą do najbardziej toksycznych produktów przeznaczonych do użytku domowego; zawierają szkodliwy chloroform, octan benzylowy i pentan
-
syntetyczne zapachy – są tworzone w laboratoriach, wiele z nich jest pochodną ropy naftowej; badania wykazują, że są częstą przyczyną alergii,
-
benzen, ftalany, formaldehyd czy terpen – mają działanie rakotwórcze oraz mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób wątroby; występują w detergentach i w odświeżaczach powietrza.
Do alternatywnych środków piorących
możemy zaliczyć te ekologiczne, naturalne, działające z pożytkiem dla
naszego środowiska bo są biodegradalne oraz łagodne dla skóry każdego z
nas.
Większość z tych środków mamy w domu nie wiedząc o ich możliwościach wykorzystania nie tylko w kuchni.
Do ekologicznego prania zaopatrzmy się w takie produkty:
-
Boraks – doskonały środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi właściwościami antybakteryjnymi.
-
Płatki mydlane – te wolne od fosforanów, detergentów czy innych dodatków chemicznych. Najlepsze będzie mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy), jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze. Jest idealne dla noworodków, dzieci jak i całej rodziny.
-
Soda oczyszczona – ma działanie zmiękczające wodę, neutralizujące zapachy, czyszczące, wybielające. Jest uniwersalnym środkiem do stosowania w domu.
-
Kwasek cytrynowy – ma właściwości odplamiające i czyszczące.
-
Olejki eteryczne – najlepiej sprawdzają się:
– cytrynowy – ma właściwości wybielające,
– lawendowy – odświeża i chroni ubrania przed molami,
– z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie np. po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie ecoli. -
Orzech piorące - pochodzą z Indii i Nepalu są owocami drzewa sapindus mukorossi (orzechowiec myjący, mydłowiec). Właściwości piorące zapewnia orzechom znajdująca się w ich łupinach saponina. Stanowi ona 13–15% składu łupin, a jej głównym zadaniem jest ochrona drzewa przed grzybami, bakteriami i insektami. Po zetknięciu wyschniętej skorupki z wodą zawarta w nich saponina zamienia się w myjącą, bezwonną pianę. Orzechy piorące to w 100% ekologiczny produkt, woda pozostała po myciu lub praniu może posłużyć dodatkowo do podlania roślin, a pozostałe łupiny mogą trafić na kompost i użyźnić glebę.
-
Mydełko do odplamiania – to produkt z surowców roślinnych, bez barwników, środków zapachowych i konserwujących, 99% biodegradacji. Usuwa plamy z tkanin, tapicerek i dywanów, hypoalergiczne.
-
Płyny, żele i proszki ekologiczne - skład stworzony z myślą o niemowlętach, małych dzieciach i alergikach, testowane dermatologicznie, hipoalergiczne, bez dodatku barwników oraz konserwantów. Składniki zapachowe minimalizują ryzyko podrażnienia skóry. Posiadają ekstrakty roślinne np. z aloesu, z rumianku. Można prać w niskich temperaturach 30 st jak i bardzo wysokich 90 st.
Sodę, boraks, czy kwasek kupimy na kilogramy w bardzo przystępnych cenach.
Jak zrobić swój własny proszek do prania lub płyn do płukania tkanin?
Oto kilka propozycji:
Proszek do prania
Składniki:
-
1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
-
1 szklanka sody oczyszczonej,
-
1 szklanka boraksu,
-
1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
-
20 kropel olejku eterycznego
Cytrynowy płyn do płukania tkanin
Składniki:
-
1 łyżka kwasku cytrynowego,
-
1 szklanka ciepłej wody,
-
20 kropel olejku eterycznego cytrynowego
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.
Dezynfekujący płyn do płukania tkanin
Składniki:
-
1/2 szklanki octu,
-
2 łyżeczki sody,
-
15 kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.
Domowej roboty płyny dodatkowo chronią bęben pralki przed kamieniem, dlatego warto je stosować profilaktycznie.
No to skoro już o praniu mowa, to ja nie ukrywam, że jak najbardziej zainteresowało mnie to, w jaki sposób takie pranie segregujecie. Myślę, że mogą pomoc wskazówki ze strony https://czysty-zysk.com/jak-segregowac-pranie/ , bo tam jest wszystko świetnie opisane. Sama chętnie zerknę i na pewno się zastosuję.
OdpowiedzUsuńTak samo jak i środki do czyszczenia powierzchni, jak popatrzyłam co niektóre mają w składzie to się załamałam... Staram się teraz kupować te ekologiczne, okazuje się, że też z ich pomocą da się wszystko doczyścić. Na przykład ten polecam https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczny-plyn-uniwersalny-plyn-uniwersalny/ . Uniwersalny płyn do wielu powierzchni, jak dla mnie najlepszy.
OdpowiedzUsuń