wtorek, 19 lipca 2016

Ostropest plamisty – zwykła roślina o niezwykłej mocy

ostropest plamisty, właściwości ostropestu plamistego, na co pomaga ostropest plamisty, jak jeść ostropest plamisty, obrazy dla ostropest plamisty
Ostropest plamisty (Silybum marianum) popularnie zwany „oset” robi w ostatnich latach furorę i można go kupić już nawet w zwykłym spożywczaku na półce ze zdrową żywnością. 

Jest on cudowną odtrutka dla naszej wątroby, która nie ma lekko. Na osłabienie pracy wątroby wpływają takie czynniki jak toksyny z żywności, wody, nadużywanie alkoholu, nadużywanie leków w tym antybiotyków, chemioterapia, choroby wątroby, cukrzyca.

Te drobne ziarenka ostropestu wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwrodnikowe, rozkurczowe, żółciopędne, detoksykacyjne i regenerujące.

Ostropest zawiera również witaminy B2, D, E, sole mineralne, miedź, selen i cynk.
Ostropest to nie żadna nowość na wątrobę, w aptece można dostać wiele preparatów zawierających sylimarynę czyli wyciąg z ostropestu.


Jego działanie jest o wiele szersze niż tylko na wątrobę. Ostropest zawierający składnik aktywny silibininę, który wykazał poprawę w zaburzeniach pracy woreczka żółciowego, działanie przeciwnowotworowe, ochronne na uszkodzoną promieniowaniem UVA i UVB skórę.

Ostropest ma również inne działanie a mianowicie podnosi poziom glutationu - enzymu umożliwiającego odtruwanie i usuwanie z organizmu nadmiaru estrogenów zaburzających działanie układu hormonalnego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wspomaga układ hormonalny kobiet cierpiących na endometriozę
 
Ostropest warto przyjmować w chwilach stresu. Dawniej ludzie mówili „co Ci leży na wątrobie”?, to bardzo mądre pytanie, bo w wątrobie zalega również nasz stres jak trucizna.

Dostępny jest również olej z ostropestu, który świetnie regeneruje i nawilża skórę. Jest on składnikiem kremów i szamponów.

Ostropest można jeść zmielony popijając szklanką wody lub dodawać do różnych potraw, posypywać nim chleb czy sałatki, dodawać do zup itd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz