środa, 24 sierpnia 2016

Dom bez chemii - Eko sprzątanie

dom bez chemii - eko sprzątanie, sprzątanie bez chemii, soda oczyszczona, boraks, kwasek cytrynowy, ocet, Czyszczenie mikrofalówki Czyszczenie szafek kuchennych Czyszczenie baterii w kuchni i łazience  Czyszczenie fug Czyszczenie toalety Czyszczenie kabiny prysznicowej i płytek ceramicznych     Czyszczenie umywalki, zlewu, wanny i brodzika Udrożnianie rur odpływowych Mycie okien Czyszczenie pilota od telewizora, klawiatury i myszki Usuwanie pleśni  Usuwanie kamienia z czajnika
Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju preparatów, mleczek do czyszczenia, płynów i proszków do sprzątania naszych mieszkań i domów. Czasem im tego więcej tym wybór jest trudniejszy. Wypróbowaliśmy już wiele środków i nie każdy nas satysfakcjonuje, efekt nie jest taki jak w telewizyjnej reklamie. Do tego ostre i drażniące nos i oczy zapachy odrzucają nas i zniechęcają do używania. Nasze mieszkanie po takim sprzątaniu pachnie chemią a branża marketingowa w ciągu ostatnich dwudziestu lat zdołała nam już wmówić, że bez wszystkich tych środków się nie obejdzie.

Produkty te zawierają w sobie mnóstwo chorobotwórczych substancji m.in. amoniak, fosforany, ług, chlor, formaldehyd i fenole.

Odświeżacze powietrza głównie te w aerozolu mogą doprowadzić do rozwoju astmy, a także zatykać i podrażniać nos, oczy, gardło oraz drogi oddechowe. W odświeżaczach tych znajdują się formaldehydy, które mają działanie rakotwórcze.

Wybielacze jakie można obecnie kupić są bardzo mocne, zawierają chlor, który w postaci oparów może dostać się do płuc oraz spowodować poparzenia dróg oddechowych.

Środki do czyszczenia mebli są zazwyczaj wyprodukowane na bazie substancji ropopochodnych, są łatwopalne, kontakt ze skórą może powodować podrażnienia. Te w aerozolu również jak odświeżacze powietrza zawierają substancje rakotwórcze, które z łatwością dostają się do naszego układu oddechowego.

Płyny do mycia szyb również mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych i wywoływać choroby spowodowane ich wdychaniem. Zawierają one skażony alkohol, który nie pozostawia smug na oknach.

Środki do udrażniania rur są chyba najniebezpieczniejsze. W ich skład wchodzą silnie żrące substancje, które mogą poważnie uszkodzić oczy i poparzyć skórę.

Nasze babcie tego nie miały a jakoś sobie radziły, więc i my też możemy poradzić. Zamiast kilkunastu butelek z środkami do podłogi, do kuchni, do łazienki, do kabiny prysznicowej, do WC, do okien, itd. można by tu wypisać jeszcze wiele, każdy do czegoś innego postawmy jeden koszyczek, w którym znajdzie się ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy boraks. Sodę, kwasek oraz boraks można dostać w sklepach internetowych kupując w ekonomicznych kilogramowych opakowaniach za niewielkie pieniądze. W domu warto zawsze mieć też cytrynę przyda się jej sok lub skórka.


Właściwości:
  • Ocet – doskonale rozpuszcza tłuszcz, czyści i dezynfekuje. Kupić go można w niemal każdym sklepie spożywczym.
  • Soda oczyszczona – zmiękcza wodę, ma właściwości czyszczące i usuwa brzydkie zapachy. To najbardziej uniwersalny środek czyszczący w domu.
  • Boraks - czteroboran sodowy jest związkiem boru, występującym w przyrodzie w postaci minerału tinkalu ( boraksu rodzimego). Używany jest jako ekologiczny środek czyszczący o bardzo dużym spektrum zastosowań.
  • Kwasek cytrynowy - to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych. Zawiera 3 grupy karboksylowe i jest uważany za związek bezpieczny, jednak może powodować uszkodzenia oczu w przypadku bezpośredniego kontaktu. Kwas cytrynowy jest używany jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w produktach spożywczych, a także jako kwasowy środek myjący w różnych procesach czyszczących.
Czyszczenie mikrofalówki

Wystarczy woda i sok z cytryny aby odświeżyć wnętrze mikrofalówki i oczyścić z tłuszczu. Nalej do szklanej miseczki wodę i dodaj 2 łyżki soku z cytryny, a następnie włącz urządzenie na dużą moc. Po 45 sekundach tłuste zabrudzenia powinny stać się już łatwe do usunięcia za pomocą ręcznika papierowego.

Czyszczenie szafek kuchennych

Do tego wystarczy woda, ocet np. jabłkowy i szmatka z mikrofibry. Do miski z wodą dolej trochę octu i zmocz szmatkę. Wyczyścisz nią szafki, które pozostaną lśniące bez smug a ocet łatwo upora się z tłuszczem i nalotem od gazu.
Drugi sposób na doczyszczenie kuchennych szafek i blatów to płyn, który może posłużyć także jako płyn do mycia naczyń.
Potrzebujemy:
  • łyżkę płatków mydlanych ( zrobisz je ścierając na tarce szare mydło )
  • 2 litry gorącej wody,
  • 1 łyżka octu,
  • 1 łyżka sody oczyszczonej,
  • kilka kropel olejku z drzewa herbacianego
  • butelka ze spryskiwaczem.
    Wszystkie składniki należy zmieszać ze sobą i po ostudzeniu przelać do spryskiwacza.

Czyszczenie baterii w kuchni i łazience 

Błyszczący kran nie musi być efektem używania ostrej chemii. Wystarczy wieczorem zmoczyć szmatkę lub płatki kosmetyczne w occie i owinąć dokładnie baterię. Aby zapach nie był zbyt intensywny można nałożyć foliową torebkę i umocować ją gumką recepturką. Rano wystarczy opłukać wodą i przetrzeć do sucha.

Czyszczenie fug

Domowy sposób na doczyszczenie fug to przygotowanie papki z sody oczyszczonej i wody oraz kilku kropel soku z cytryny lub kilku kropel naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Taką papkę nakładamy na starą szczoteczkę do zębów i szorujemy zabrudzone miejsca. Potem oczyszczamy czystą woda lub wodą z octem.

Czyszczenie toalety

Muszlę klozetową można czyścić boraksem z wodą - 0,5 szklanki boraksu na litr wody. Inny sposób to mieszanka wrzątku i octu, która pomoże usunąć osad z kamienia. Można też zrobić płyn do mycia toalet - na jedno mycie:
  • 1/4 szklanki płynnego mydła - ma właściwości czyszczące
  • 1/8 szklanki wody,
  • 1 łyżka octu – ma właściwości czyszczące i dezynfekujące
  • 5 kropli olejku miętowego - ma właściwości odkażające
  • 5 kropli olejku cytrynowego – ma właściwości dezynfekujące, odświeżające i neutralizujące przykre zapachy
Składniki przelej do słoika, dokładnie wymieszaj, a następnie powstałym płynem zalej toaletę. Pozostaw na godzinę, po tym czasie wyszoruj szczotką i spłucz.

Czyszczenie kabiny prysznicowej i płytek ceramicznych

Osadu z mydła i kamienia można się pozbyć przygotowując ciepłą wodę z octem. Taki roztwór rozpuści osad i nabłyszczy ścianki kabiny. Najlepiej roztwór przelać do butelki ze spryskiwaczem, spryskać nim kabinę i pozostawić na jakiś czas. Dla lepszego efektu przetrzeć jeszcze te spryskane miejsca gąbką a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Płytki ceramiczne przecierać roztworem, następnie wytrzeć suchą szmatką.

Czyszczenie umywalki, zlewu, wanny i brodzika

Przygotuj papkę z sody oczyszczonej i wody, a następnie szoruj przy pomocy gąbki zabrudzoną powierzchnię, potem spłucz wodą i osusz.

Udrożnianie rur odpływowych

Z rurami można sobie poradzić domowym sposobem używając sodę oczyszczoną. Połącz 4 łyżki stołowe sody i pół szklanki octu. Wsyp roztwór do otworu i zalej wrzątkiem.

Mycie okien

Do umycia okien wystarczy woda i ocet w proporcji 1:1, jedna szklanka wody i jedna szklanka octu Składniki wlać do spryskiwacza, wymieszać i gotowe. Ocet usunie zabrudzenia, zdezynfekuje i pozostawi okna czyste bez smug.

Czyszczenie pilota od telewizora, klawiatury i myszki

O tych przedmiotach często zapominamy a to największe siedliska bakterii i wirusów. Dotykane są one przez wiele rąk, nie zawsze czystych. Gromadzi się na nich tłuszcz, pot oraz kurz i rozmnażają bakterie a to łatwa droga do przenoszenia z rąk do rąk „niechcianych gości” szczególnie w okresie przeziębień i grypy oraz gdy nasza odporność szwankuje. A wystarczy niewiele – płatek kosmetyczny nasączony spirytusem lub octem – upora się z brudem i bakteriami. Od czasu do czasu warto potraktować też tym sposobem klamki, uchwyty i kontakty bo to też najczęściej dotykane miejsca.

Usuwanie pleśni 

Jeżeli powstaje pleśń tzn. że miejsce to jest mało wietrzone. Na usunięcie pleśni jest kilka sposobów. Tu znowu z pomocą przyjdzie nam ocet, spryskać nim należy miejsce gdzie pojawiła się pleśń, można ocet rozrobić trochę z wodą. W zapleśniałym miejscu zmienimy odczyn na mocno kwaśny a to przyczyni się do uniemożliwienia przetrwania grzybni.
Kolejny sposób to zmieszanie 1/2 szklanki octu z 4 ząbkami rozgniecionego czosnku. Odstawić ten roztwór na około 30 min., a następnie wymieszać. Miejsce z pleśnią należy posypać sodą oczyszczoną i spryskać roztworem octu i czosnku i zostawić najlepiej na całą noc. Rano miejsce to wyszorować, spłukać wodą i osuszyć.
I jeszcze jedna metoda to użycie olejku z drzewa herbacianego, ma on działanie przeciwgrzybicze, dezynfekuje, działa na bakteria i wirusy. Mieszanką wody i kilku kropel olejku spryskać miejsce z pleśnią i pozostawić na noc a rano oczyścić. Ten sposób powinien zniszczyć grzybnię i zapobiec nawrotom.

Usuwanie kamienia z czajnika

Do tego posłuży nam kwasek cytrynowy. Wlej pełen czajnik wody i wsyp do niego 1/4 szklanki kwasku cytrynowego, zagotuj, pozostaw na całą noc, rano wylej wodę i wypłucz czajnik czystą wodą.

22 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niby eko sprzątanie jest teraz w modzie, jednak ja nadal nie jestem pewna co do siły tych środków. Na pewno coś się uda wyczyścić, ale pozostaje kwestia i putanie na jak długo? Jednak tradycyjne środki chemiczne są dostosowane do tego, aby wyczyścić powierzchnie bardzo solidnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie sprzątanie jest teraz bardzo w modzie i ja również staram się do tych zasad dostosowywać. Dlatego poszedłem trochę bardziej do przodu i położyłem przed wejściem wycieraczkę zewnętrzną https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-zewnetrzne/ która moim zdaniem spełnia swoje zadanie wręcz idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z pewnością sprzątanie mieszkania bez używania preparatów chemicznych jest możliwe. Tylko czy jest ono równie wygodne? Nie wydaje mi się. Myślę, że sprzątanie z użyciem produktów chemicznych jest szybsze i skuteczniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czasami sprzątać zupełnie bez chemii się nie da a jak już to może średnio to pachnieć. Ja nie lubię zapachu octu ale ładnie go niweluje odświeżacz https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/category/odswiezacze-powietrza/ a ocet wiadomo ogólnie działa dobrze do sprzątania to używać warto.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiem czy tak całkiem się da chemię usunąć. Nie które plamy są ciężkie do usunięcia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie da się całkiem. Bo szczególnie przy małych dzieciach ciężko utrzymać porządek. Środki chemiczne są potrzebne byle wszystko z głową.

    OdpowiedzUsuń
  8. To bardzo ważne, aby w domu i w sumie nie tylko, stosować ekologiczne środki czystości

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem zdania że wszystko powinno być eko i jak najmniej szkodliwej chemii w naszym życiu!

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja przyznam się, że największy problem mam z myciem naczyń, dlatego szukam różnych pomocy, które ułatwią mi to zadanie. Ostatnio zauważyłam, że świetne płyny można znaleźć tutaj Mają one fantastyczny skład i radzą sobie nawet z okropnym brudem.

    OdpowiedzUsuń
  11. najlepiej sprzątać jak najwięcej mechanicznie, bez używania chemii. Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Dlatego podstawa to dobry odkurzacz i regularnie wymieniane worki i filtry https://www.oleole.pl/worki-i-filtry-do-odkurzaczy,_Electrolux.bhtml. Zaraz po zakupie najlepiej sprawdzić jakie filtry w odkurzaczu posiadamy i co jaki czas warto je wymieniać. Również gdzie można takie zakupić.

    OdpowiedzUsuń
  12. Mamy już tak zanieczyszczoną planetę że najwyższa pora zacząć myśleć o ekologii. Zacząć oczywiście trzeba od siebie i od domu. Na przykład można sprzątać bez chemii

    OdpowiedzUsuń
  13. Grzyby i pleśń zazwyczaj z wilgoci się pojawiają. Trzeba sprawdzić czy ściany nie wymagają osuszenia, może problem z izolacją, jakiś wyciek? Do https://optimal-osuszanie.pl/ można się zgłosić. Oni się zajmują profesjonalnie osuszaniem i odgrzybianiem.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wiadomo, w domu sprzątać trzeba. W jaki sposób, jakimi środkami to już każdy wybiera według siebie najlepsze. Sporo tutaj praktycznych wskazówek znalazłam, z pewnością przynajmniej niektóre wykorzystam. Oprócz samych środków czystości można też pomóc sobie wybierając odpowiedni sprzęt do sprzątania. Bardzo się przydaje taki zestaw z mopem jak czytałam opis jak działa, na https://allegro.pl/produkt/mop-vileda-ultramat-turbo-158632-b40e128f-8630-4f3c-8dc2-75402a942c5a można taki zamówić. Wygodny w użyciu a to też ważne, w końcu chodzi o komfort sprzątania.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie wiem, jak to jest być kobietą w tym wieku, bo ja po prostu jestem jeszcze młodsza, ale już mam lenia na sprzątanie. Dlatego nie wiem, czy sprzątanie kraków nie będzie dobrym wyborem dla mnie. U mnie tak to właśnie wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  16. Faktycznie jest to możliwe, ale wielu z nas zapomina o podstawowych materiałach higienicznych. Ja jestem zdania, że bardzo fajny wybór mają w sklepie https://calde.pl/ i właśnie ja tam najczęściej je zamawiam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo fajne są domowe środki czystości, które są ekologiczne. Jeśli nie stosowaliście takich do tej pory to polecam wypróbować

    OdpowiedzUsuń
  18. Jeśli tylko uda mi się znaleźć odpowiednie produkty, które są ekologiczne, to bardzo często je kupuję i bardzo często są to dla mnie najlepsze propozycje do sprzątania, bo wiem, że w ten sposób w domu nie unosi się sama chemia, tylko piękny zapach naturalnych produktów.

    OdpowiedzUsuń
  19. Takie sprzątanie bez chemii jest jak najbardziej możliwe jak się okazuje. Super, że można takie porady znaleźć teraz w internecie. A trzeba przyznać, że jest wiele blogów godnych uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja to w ogóle stawiam na ekologiczne rozwiązania w różnych sferach, bo są dla mnie ważne. Nawet, jak budowaliśmy dom, to szukaliśmy jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. Warto! Bo to przyszłościowe rozwiązania!

    OdpowiedzUsuń