środa, 9 listopada 2016

Kakao z mlekiem jaglanym i karobem.

mleko jaglane, kakao, zdrowe kakao, daktyle, kasza jaglana

Mój przepis na domowe kakao jest dobry na śniadanie jak i na każdą inną porę dnia, szczególnie w chłodne dni.
Zawiera same dobroczynne składniki aby odżywić nas i dodać energii.
Kakao jakie zazwyczaj podaje się dzieciom w przedszkolach, szkołach czy w niektórych domach nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Zazwyczaj jest robione na mleku krowim, które nadaje się dla cieląt, zakwasza organizm i zaflegmia oraz jest pełne trupów bakterii powstałych po pasteryzacji a to w okresie jesienno – zimowym nie najlepsza metoda na budowanie odporności.
Do tego używane jest kakao typu Puchatek, Nesquik a te produkty nie mają zbyt wiele wspólnego ze zdrowym pełnowartościowym produktem nadającym się dla dzieci oraz dorosłych. W składzie Nesquika znaleźć można cukier, emulgator czy aromat, które nie są dopuszczone do stosowania w kakao. Reklama tego napoju została zaskarżona gdyż zawierała nieprawdziwe informacje co do prezentowanego produktu i tym samym wprowadzała konsumentów w błąd. Produkt jest więc tylko produktem do sporządzania napoju z dodatkiem kakao, nie zaś kakao samym w sobie.
Nie wiem jak Wy ale ja mam serdecznie dosyć produktów udających jedzenie czy picie.
Za dużo wokół nas tego chłamu.

Zrobię swoje kakao ze zdrowych produktów, wtedy będę wiedziała co piję.
Kasza jaglana posłuży nam do zrobienia mleka jaglanego.
Mleko takie będzie pełne witamin i minerałów. Będzie alkalizować nasz organizm, odflegmiać przy kaszlu. Kasza jaglana jest produktem lekkostrawnym i bez glutenu, a do tego ma właściwości przeciwzapalne i antywirusowe.
Kakao, na które niektórzy mogą być uczuleni zastąpimy karobem gdyż ma więcej wartości odżywczych, witamin i minerałów.
Drzewo karobowe rośnie w krajach o ciepłym klimacie, m. in. w południowej części Portugalii, południowej Hiszpanii, czy na wyspach Sardynii i Sycylii, a także w Grecji. Ma jadalne strąki z ziarnami, nazywane potocznie „chlebem świętojańskim” lub „chlebem świętego Jana”.
Karob ekologiczny, jest produktem w 100% naturalnym, nie zawierającym żadnych konserwantów, sztucznych barwników czy nawet cukru. W smaku i z zapachu zbliżony do czekolady, ale nie zawiera on kofeiny, teobrominy czy kwasu szczawianowego (który zawiera np. kakao). Bogaty w węglowodany i taniny.
Karob, to naturalne źródło minerałów, w tym między innymi żelaza, wapnia, magnezu i fosforu oraz witamin A, D i E oraz tych z grupy B, w tym witaminę B1, B2 i B3. Karob zawiera jedynie naturalne cukry jest pełnowartościowym, zamiennikiem kakao, kawy czy czekolady. Ekologiczny karob, jest produktem od razu gotowym do użycia.
Aby osłodzić sobie życie i nasze kakao dodamy kilka suszonych daktyli.
Daktyle są bardzo bogatym źródłem cukrów prostych. Oznacza to, że dostarczają tej energii, która jest najszybciej przyswajana przez organizm.
Daktyle są bogatym źródłem żelaza, fosforu i magnezu oraz wielu witamin, zawierają tez sporo błonnika. 

I co nadal macie ochotę na Nesquika? Ja NIE!!!

Zatem przestępujemy do przygotowania pysznego i zdrowego kakao.
(2-3 porcje)

  • 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
  • 1 łyżeczka karobu
  • 8 - 10 suszonych daktyli
  • szczypta soli himalajskiej
  • wody
Daktyle moczymy kilka godzin wcześniej w ciepłej wodzie, następnie odsączamy i sprawdzamy czy nie ma w nich pestek. Kasze jaglaną płuczemy w zimnej wodzie ze 2-3 razy, a następnie zalewamy na chwilę wrzątkiem. Wylewamy wodę i wlewamy świeżą, najlepiej przefiltrowaną, około 1,5 – 2 szklanki. Gotujemy ze szczyptą soli do miękkości. Gdy już kasza jest miękka dolewamy około 2 - 3 szklanki wody, wrzucamy daktyle i 1 łyżeczkę karobu. Wszystko razem mieszamy i podgrzewamy aby mieć gorące kakao. Po podgrzaniu przelewamy do naczynia miksującego o wysokich obrotach i miksujemy na gładko, w razie potrzeby dolewamy jeszcze więcej gorącej wody w zależności od tego czy chcemy mieć rzadkie czy gęściejsze kakao.
Smacznego! ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz